Forum.Nysa.PL Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Legendy i opowiadania.
Autor Wiadomość
jimmi 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-03-12, 20:49   Legendy i opowiadania.

Na początek coś krótkiego, mianowicie - "Pierwszy dom w Nysie". Ciekawy jestem, czy ktoś z was zna jakieś ciekawe legendy dotyczące Nysy. :?: :)

Pierwszy i najstarszy dom w Nysie stał na rogu dzisiejszej ulicy Celnej i Rynku Maślanego (Buttermarkt). Jak głosi podanie, w zamierzchłych czasach, gdy cała okolica pokryta była jeszcze gęstym lasem, na tym właśnie miejscu stanęła leśniczówka, obok której zaczęły powstawać nowe domy, przyczyniające się do stopniowego powstania miasta Nysy. Kamienica, która znajdowała się wcześniej w tym miejscu, patrząc od strony Rynku, przedstawiała malarstwo, na którym widniał jeleń w lesie. Wklęsły zakątek znajdujący się od strony ul. Celnej, który później został zaadaptowany na powierzchnie handlowe, był dawną klatką dla psów myśliwskich. Nyskie Muzeum było w posiadaniu fotografii starej kamienicy z wspomnianym malarstwem.

Stara kamienica z rogu Celnej i Rynku została rozebrana na początku XX wieku. W 1907 r. W jej miejscu stanął imponujący budynek, mieszczący sklep odzieżowy Willy Hellwiga.

I tu moja prośba do Was - czy ktoś jest może w posiadaniu fotografii tego starego budynku :?: Może udałoby się dostrzec malowidło przedstawiające jelenia w lesie... :)

Pozdrawiam,

P.S - poniżej fotka sklepu Willy Hellwig, moja powyższa prośba dotyczy zaś wcześniejszego budynku, znajdującego się w tym miejscu.

Zonia 
+Wyrocznia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2009-03-12, 20:58   

Wycięłam z rynku, ale nic nie widać.

Celna duża.jpg
Plik ściągnięto 359 raz(y) 256,11 KB

Rynek z wieży ratusza.jpg
Plik ściągnięto 344 raz(y) 205,44 KB

ralf 
Moderator

Wysłany: 2009-03-12, 21:45   Re: Legendy i opowiadania.

jimmi napisał/a:
[..] patrząc od strony Rynku, przedstawiała malarstwo, na którym widniał jeleń w lesie.

Kto wie czy nie chodzi o kwadratowe pole znajdujące się na wysokości pierwszego piętra, pomiędzy oknami. Zdjęcie z około 1870 r.

stara narożna kamienica.JPG
Plik ściągnięto 394 raz(y) 43,54 KB

jimmi 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-03-12, 22:24   

Ralf, to będzie z całą pewnością to. Zoniu, a czy nie dałoby się wykadrować tego pierwszego zdjęcia bardziej w lewo :?:

t_sw_02bjpg_920.jpg
Plik ściągnięto 364 raz(y) 28,51 KB

Zonia 
+Wyrocznia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2009-03-12, 22:34   

Niestety to jest cała lewa strona, nic nie ocięłam.

Krzysiek 
+Gaduła
master of plaster

Wysłany: 2009-03-13, 00:28   

Ciekawy temat Jimmi. Sam czytałem wiele legend o Nysie i okolicach, szczególnie pamiętam tą o duchu w muzeum, o zjawie bez twarzy i o modlitwie nysan do św. Jakuba o deszcz podczas pożaru katedry (i deszcz zaczął padać).

Pierwszą odnalazłem na
http://www.otg.mojeforum....der=asc&start=0

Zjawa w sądzie

Tym razem nie jest to legenda lecz prawdziwa historia, która miała miejsce w grudniu 1920 roku. Mówiono, że w Nysie, w dawnym budynku sądu znajdującym się kiedyś w pałacu biskupim przy ul. Biskupa Jarosława (dziś Muzeum) błąka się duch,
Mówiono, że o północy włóczy się po tym budynku jakiś zbłąkany duch. Fakt ten był głównym tematem rozmów przesiadujących w knajpie obok sądu mieszkańców miasta. Podejrzewano, że zjawą tą jest jakaś ofiara niesprawiedliwego wyroku. Ktoś opowiadał legendą, że w podziemiach gmachu sądu zamurowano żywcem pewnego zbrodniarza. Ktoś inny podejrzewał, że to zemsta jakiegoś nieszczęśnika skazanego na karą śmierci. On właśnie miał straszyć sędziów.
Przypuszczenia te tak bardzo nurtowały bywalców wspomnianej knajpy, iż postanowili, sprawdzić sami, co naprawdę dzieje się w gmachu sądu. Gdy zapadł zmrok czterech śmiałków udało się do mieszkania woźnego sądowego, który opowiadał o niewiarygodnych rzeczach dziejących się w sądzie. On tez bał się najbardziej, a jego strachliwa żona dawno opuściła dom. Z niecierpliwością czekano na pojawienie się zjawy. Około północy dziwne dźwięki, pisk i skrzypienie, zaczęły odbijać siej echem o mury budynku. Wśród czekających na zjawę zapanowało wielkie przerażenie. Nikt nie odważył się wyjść jej naprzeciw. Tak minęła noc.
Rano wezwano policję, aby przeprowadziła śledztwo. Nawet tropienie przez psy nic nie pomogło. Sprawa została wyjaśniona zupełnie przypadkowo. Strażnik miejski każdego dnia punktualnie o północy miał obowiązek kontrolować zamki w drzwiach budynków państwowych. Ponieważ drzwi sądu. były stare i trzymały się na zardzewiałych zawiasach, to zawsze skrzypiały. Budynek sądu był wyposażony wówczas jedynie w posadzkę, kilka mebli, wnętrze było niezwykle akustyczne. Dlatego przy otwieraniu i zamykaniu bramy sądu skrzypienia i przeraźliwe piski odbijały się echem co sprawiało wrażenie (dla tych najbardziej wrażliwych) dźwięków należących do istoty pozaziemskiej.
Gdy sprawa ta została wyjaśniona, a skrzypiącą bramę zakonserwowano, żona woźnego wróciła do domu, w mieście zapanował spokój i wszyscy odetchnęli z ulgą.

BavarianNeisse 
+Super gaduła

Wysłany: 2009-03-13, 01:28   

Ciekawa legenda !!!!Mnie ciekawi gdzie ta klatka schodowa dla psów myśliwskich? :)

Ivanowsky 
+Bywalec
Ivanowsky

Wysłany: 2010-01-25, 08:31   

Odkopując stary temat - Czy może słyszeliście jak to w marcu 1428r. kilku rzeźników z Nysy przebrało się w stroje rodem z Bałkanów i skuteczne odpędzili husytów - złego wodza Prokopa co chciał zrabować miasto. Rzeźnicy tak się przebrali , że husyci pomylil ich z okrutnymi wojownikami zaprawionymi w bojach z Turkami i zaniechali najazdu na miasto.
Wydaje mi się ,że jednak jest to legenda, ponieważ niektóre źródła podają iż miasto w 1428 zostało przez husytów splądrowane i znizczone. Może ktoś posiada informacje na ten temat :)
Pozdrawiam forumowiczów

swierq 
+Stały bywalec
svrc

Wysłany: 2010-01-25, 19:18   

Po legendzie ostał się do czasu ten pomnik ;) : ZDJĘCIE

axe85 
+Wyrocznia

Wysłany: 2010-01-25, 20:55   

Teraz zobaczyłem dopiero ten temat. Jimmi polecam książkę pt.: Legendy i mity pogranicza nysko - jesenickiego w drewnie malowane.
Bardzo fajne wydanie, niektore opowiesci:
- opowieść o nyskim korowodzie smierci
- o tajemnicach Pałacu Biskupiego
- o zaginionej wsi Wechczewicz
- o obrazie ze Szweckiej Gorki
Mity sa pisane po polsku czesku i niemiecku

BavarianNeisse 
+Super gaduła

Wysłany: 2010-01-25, 21:28   

Ivanowsky napisał/a:
Odkopując stary temat - Czy może słyszeliście jak to w marcu 1428r. kilku rzeźników z Nysy przebrało się w stroje rodem z Bałkanów i skuteczne odpędzili husytów - złego wodza Prokopa co chciał zrabować miasto. Rzeźnicy tak się przebrali , że husyci pomylil ich z okrutnymi wojownikami zaprawionymi w bojach z Turkami i zaniechali najazdu na miasto.
Wydaje mi się ,że jednak jest to legenda, ponieważ niektóre źródła podają iż miasto w 1428 zostało przez husytów splądrowane i znizczone. Może ktoś posiada informacje na ten temat :)
Pozdrawiam forumowiczów

Było o tym na forum, fragment z jakiejś gazetki, w 1928 była okrągła rocznica tego wydarzenia, i postawiono pomnik

axe85 
+Wyrocznia

Wysłany: 2010-01-25, 22:14   

Sorki za jakość ale tak na szybko robione zdjęcie aparatem i sklejone

leg 1.jpg
Legenda - Jak husyci podstępem zrabowali biskupi skarbiec
Plik ściągnięto 475 raz(y) 542,44 KB

leg 2.jpg
Legenda - O tajemniczym grodzisku i rycerzach rozbójnikach zwanych raubritterami
Plik ściągnięto 450 raz(y) 611,25 KB

Ivanowsky 
+Bywalec
Ivanowsky

Wysłany: 2010-01-26, 08:14   

axe85 masz może więcej takich skanów? Bym był bardzo zainteresowany
Dzięki ;)

axe85 
+Wyrocznia

Wysłany: 2010-01-26, 19:16   

Mam całą książkę :) jak będę miał chwile czasu to zeskanuje parę stron będzie lepsza jakość niż to obecne (robione aparatem cyfrowym)

Ivanowsky 
+Bywalec
Ivanowsky

Wysłany: 2010-01-27, 09:06   

Będę Tobie bardzo wdzięczny.
A możesz podać autora tej książki i rok wydania?

Odpowiedz do tematu