Forum.Nysa.PL Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Nyscy Romowie
Autor Wiadomość
sean93 
+Bywalec

Wysłany: 2012-10-28, 16:32   Nyscy Romowie

jaka jest historia Romów z Nysy, skąd pochodzą, i czy to prawda ze w naszym mieście jest pochowany cyganski baron?

ralf 
Moderator

Wysłany: 2012-10-28, 20:44   

Ciekawy temat i cieszę się, że go założyłeś. Niejednokrotnie zastanawiałem się nad historią ludności pochodzenia indyjskiego (a taką są Romowie/Cyganie), która zamieszkiwała i zamieszkuje Nysę. Dwa tygodnie temu z tej właśnie racji pozwoliłem sobie zagadać do cyganki, którą zauważyłem po drodze. Interesowało mnie od ilu pokoleń jej rodzina żyje w Nysie, czy zna swoje korzenie i czy wie skąd dokładnie pochodzi, jakie zasady stosuje się w jej rodzinie w aspekcie ubierania się i czy często napotyka na wrogość ze strony Polaków. Przyznam, że bardzo miło i ciekawie się z nią rozmawiało. Czasu było niestety za mało by rozwinąć tematy.

Zauważyłem kiedyś na jednym ze zdjęć ukazujących odbudowę nyskiej 'katedry' dwoje młodych cyganów (przynajmniej tak mi się wydaje), którzy wykonywali tam jakąś robotę. Zdjęcie zrobiono jak można sądzić ok. 1957r, jest ono do wglądu w forumowej galerii pod linkiem: http://galeria.forum.nysa...hp?id_phot=2237 Jak widać już wtenczas ta grupa etniczna zamieszkiwała Nysę i/lub jej okolicę.

Potknąłem się kiedyś o inną, starą fotografię przedstawiając cyganów, wykonaną najprawdopodobniej w Nysie w okolicy dziś. ul. Piłsudskiego. W tle widać było duży zbiornik, taki jaki należał za czasów niemieckich do tamtejszej gazowni (Gaswerk). Jak znajdę tą fotkę to zamieszczę.

franciszek jan 
+Gaduła
jan

Wysłany: 2012-10-29, 12:20   

Zdjęcie z czasów odbudowy katedry zbiega się z czasem w którym na siłę władza starała się zmusić Romów do osiadłego życia, oferując mieszkania - najczęściej w bardzo złym stanie - dając nakazy pracy i próbując umieszczać dzieci w szkołach.
Częściowo osiągnięto cel - nie widzi się już taborów tak powszechnych w czasach mego dzieciństwa. Z pracą bywało różnie. Romowie preferowali to co robiłi od zawsze - handel np końmi, kowalstwo, żebractwo i kotlarstwo. Ten ostatni zawód był dostępny nielicznej, najbardziej zamożnej, grupie i jego tajemnice były pilnie strzeżone.

sean93 
+Bywalec

Wysłany: 2012-10-29, 17:12   

znalazłem 2 ciekawe linki http://uwaga.tvn.pl/9607,...a,reportaz.html

http://www.romowie.info/post/rom-romowi-pomoze/252

podziwiam takich ludzi

inmunis 
+Stały bywalec

Wysłany: 2012-10-29, 18:28   

To wam powiem ciekawą rzecz w nysie jest ksiądz który jest Romem, prawdziwym Romem. Słyszałem że jak miał jakiś jubileusz i przyjechali Romowie i jego siostra miała przemówienie z tej okazji to cały kościół płakał ze wzruszenia. Niestety u nas często myli się Romów z Rumunami choć w Nysie chciało by się napisać a może i zaśpiewać za Marylą Rodowicz i Stanem Borysem … Dziś prawdziwych cyganów już nie ma,... Ci co byli w Nysie wyjechali do Anglii niekiedy można ich spotkać na targu jak sprzedają jakieś rzeczy. Ale jeszcze kilka lat temu było ich sporo.

Zonia 
+Wyrocznia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2012-10-29, 19:20   

Wydaje mi się,że spora grupa Romów mieszkała kiedyś na Chodowieckiego.

franciszek jan 
+Gaduła
jan

Wysłany: 2012-10-29, 19:40   

Zonia napisał/a:
spora grupa Romów mieszkała kiedyś na Chodowieckiego
Zgadza się, tam był targ. Byli oni w Nysie dość rozproszeni (Głuchołazka, Kościuszki, no i chyba w okolicy Ligonia) Szkoła nr 1 była przez nich licznie reprezentowana - zwłaszcza w niższych klasach. Czy zwróciliście uwagę, że wielu z nich ma bardzo polskie nazwiska i manifestuje przynależność do kościoła RK - co widać na załączonym wyżej filmie. W latach sześćdziesiądych ub wieku zamieszkiwali całe ulice w Brzegu. Tam jeszcze do dziś od czasu do czasu wybuchają "lokalne wojny" na tle rasowym.

Odpowiedz do tematu