Forum.Nysa.PL Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marcin
2013-01-08, 15:27
Remont koryta Rzeki Nysa
Autor Wiadomość
chart 
+Gaduła

Wysłany: 2017-05-22, 18:00   

Czy ktoś z "zielonych", którzy wymusili budowę najdłuższej przepławki w Europie wie,
ile to już jesiotrów, troci lub łososi przepłynęło tą przepławką? Są tam kamery skierowane na wodę, więc chyba po coś?
Kto teraz będzie sprawdzał celowość tej gigantycznej inwestycji (słyszałem o prawie 40 mln zł)? Czy RZGW, czy PZW czy też owi "Zieloni"? :lol:

Na ten czas. 
+Gaduła

Wysłany: 2017-05-23, 15:50   

Przepławką jest ten kanał ze sterczącymi z dna słupami?
Ile razy ten kanał widzę, zawsze kojarzy mi się z tym. :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Terracotta_army_xian.jpg

Agrestoteles 
+Czytelnik

Wysłany: 2017-05-24, 16:38   

Albo rów przeciwczołgowy. :roll:

P.S.
Inaczej bym to zrealizował. Zamiast zasłupowanego, betonowego kanału bardziej naturalna forma, z wykorzystaniem głazów np. odpady z kamieniołomów itd. A i lepiej by ta woda napowietrzona była.
Tudzież 2 w jednym czyli przepławka i tor kajakarstwa górskiego. Że za mniejsze pieniądze to szczegół. ;)

geno-typ 
+Gaduła

Wysłany: 2017-05-24, 17:56   

Projekt przepławki zawierał liczne niedociągnięcia i projektanci powinni się za niego wstydzić.
Rozmawiałem z jednym z inżynierów budowy i mówił, że sporo kłopotu sprawiło wykonawcy utrzymanie kuriozalnie małego spadku (mieszczącego się w granicach tolerancji wykonawczych dla budowli betonowych).

Ponieważ z innego źródła wiem, że dylatacje pomiędzy płytami nie zostały należycie wykonane (tu nie wiem jaki był projekt) i przez wał przesiąka za dużo wody. Mimo, że jest to zjawisko naturalne ze względu na duże ciśnienie hydrostatyczne (zwłaszcza przy wysokich stanach wód w zbiorniku) to jest w tej materii gorzej niż przed remontem.
Spodziewam się w perspektywie maks. 10 lat (niestety po okresie gwarancji i trwałości projektu) dużych problemów z poprawnym funkcjonowaniem przepławki.

Również z tego samego źródła wiem, że wykonawca chciał wprowadzić korekty na budowie, ale był z tym ogromny problem ze względu na niezwykle rygorystyczny nadzór ze strony RZGW i muchy w nosie projektantów, którzy wielu rzeczy po prostu nie przemyśleli i nie chcieli przyjąć do wiadomości swojego kiepskiego praktycznego przygotowania, co kończyło się praktycznie nieakceptowaniem proponowanych przez wykonawcę rozsądnych zmian.

Swoją drogą przyglądałem się prętom kotwiącym materace gabionowe i widzę jak na dłoni absurd całej sytuacji. Liczbę kotw można było spokojnie ograniczyć 3-krotnie i zastosować pręty nierdzewne - teraz wygląda to tragicznie.

chart 
+Gaduła

Wysłany: 2017-05-24, 22:56   

To dla mnie niezrozumiałe, że przez wał przesiąka więcej niż przed remontem. Przecież rozkuto szczeliny, włożono taśmę z tworzywa i szczeliny uszczelniono specjalnym profilem i masą/szpachlą elastyczną. Przedtem płyty uszczelnione były zwykłym asfaltem. I teraz jest gorzej??
Natomiast co do przepławki- jeżeli jest tak jak mówisz, to już jest tragedia. Nie dość, że chyba sama idea była moim zdaniem poroniona, to jeszcze projektowo i wykonawczo spieprzona. To chyba tylko w PL możliwe. Taki bogaty kraj :/

geno-typ 
+Gaduła

Wysłany: 2017-05-25, 20:53   

chart napisał/a:
To dla mnie niezrozumiałe, że przez wał przesiąka więcej niż przed remontem. Przecież rozkuto szczeliny, włożono taśmę z tworzywa i szczeliny uszczelniono specjalnym profilem i masą/szpachlą elastyczną.

Tego do końca nie wiemy, bo to roboty zakryte. Niestety widziałem jak ryli beton wokoło szczelin, jeżeli to było wg projektu to bardzo kiepsko to wyglądało. Zresztą teraz też kiepsko wygląda. Chodzi o to, że nie mniej ważne od szczelin było uzupełnienie płyt betonowych - jeżeli nie zastosowano mostka szczepnego i specjalnych zapraw naprawczych to beton będzie ulegał wypłukiwaniu (30 cykli zamarzania i rozmarzania w zimie niejeden źle zabezpieczony fundament załatwiło, a co dopiero takie płyty); jeszcze kwestia korozji węglanowej.

chart napisał/a:

Przedtem płyty uszczelnione były zwykłym asfaltem.

Raczej olkitem (ten współczesny nie ma wiele wspólnego z tamtym) i nie jest on taki zwykły.

chart napisał/a:

Natomiast co do przepławki- jeżeli jest tak jak mówisz, to już jest tragedia. Nie dość, że chyba sama idea była moim zdaniem poroniona, to jeszcze projektowo i wykonawczo spieprzona. To chyba tylko w PL możliwe. Taki bogaty kraj :/

Hmm ... wykonawcę nie powinno się winić za to, że zrobił zgodnie z projektem (podejmował próby wprowadzenia zmian)

chart 
+Gaduła

Wysłany: 2017-05-28, 18:00   

Dzisiaj wybrałem się rowerem wzdłuż jeziora. Wałem do końca (Biała Nyska) i potem trzeba niestety przejechać szosą mostem nad Białką, żeby dojechać do tej gruntowej drogi za Białką (wyłożonej płytami beton.). Ten odcinek szosą mierzy może 300 m ale to jest "droga śmierci". Ruch dzisiaj duży, pogoda świetna, wyprzedziło mnie chyba 10 samochodów a z tego 2 ominęły mnie w odległości chyba ok. 0,5m a grzały może 100-ką. Wystarczyłoby, żeby mną zarzuciło (a tam szosa to stare płyty betonowe), żeby nie było co zbierać po mnie. Proponuję, żeby równolegle do mostu na Białce zrobić kładkę rowerową, która połączy koniec wału z tą drogą za Białką, byłaby wtedy całkowita separacja ruchu samoch. od rowerowego.
Może przeczyta to ktoś z decydentów (Starostwo) i się zastanowi nad tym. :lol:

geno-typ 
+Gaduła

Wysłany: 2017-05-29, 18:01   

geno-typ napisał/a:
(...) Niestety widziałem jak ryli beton wokoło szczelin, jeżeli to było wg projektu to bardzo kiepsko to wyglądało. Zresztą teraz też kiepsko wygląda.

Widziałem w ub. sobotę płyty i szczeliny na pierwszy rzut oka wyglądały lepiej niż jesienią ub. roku. Nie przyglądałem im się dokładnie, więc nie wiem czy to świeże czy tak zostało to finalnie skończone.

Informacja o przesiąkającej wodzie tez była z ub. roku, więc może obecnie nie jest źle.

Musi minąć kilka sezonów z wysokim stanem wody i wtedy się zobaczy :ralf:

Odpowiedz do tematu