Forum.Nysa.PL Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Strzelectwo-czarno prochowe w Nysie?????
Autor Wiadomość
kasztelan007 
+Czytelnik

Wysłany: 2009-07-18, 15:58   Strzelectwo-czarno prochowe w Nysie?????

Witam szukam osób pasjonatów strzelania z replik broni do 1850r ( ładowanej odprzodowa , broni czarno prochowej ), oczywiście wszystko z godnie z prawem itp.Ciekaw jestem czy w naszej Kochanej miejscowości jest strzelnica na której można rozwijać swoje zainteresowania , pasie i postrzelać sportowo z broni czarno prochowej, proszę na GG 10588702. Ewentualnie proponuje zebranie 15 - chętnych rejestracje stowarzyszenia :)

kajek67 
+Stały bywalec

Wysłany: 2011-01-10, 00:29   

Proponuję odświeżyć temat strzelectwa czarnoprochowego . Jako , że nowa ustawa o BiA jest u Prezydenta , co ,mam nadzieję poszerzy możliwości w zakresie strzelectwa czarnoprochowego . Z tego co jest mi wiadome mamy w nysie Bractwo kurkowe i stowarzyszenie odtwórców historycznych ale nie ma to nic wspólnego ze strzelectwem czarnoprochowym ani sportowym ani rekreacyjnym . Mamy na naszym terenie dwie strzelnicez czego przynajmniej jedna (Grodkowska )może obsługiwać takie strzelania . Proszę o wszelkie informacje dotyczącetego tematu .

AW
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-10, 12:18   Re: Strzelectwo-czarno prochowe w Nysie?????

kasztelan007 napisał/a:
Witam szukam osób pasjonatów strzelania z replik broni do 1850r ( ładowanej odprzodowa , broni czarno prochowej ), oczywiście wszystko z godnie z prawem itp. [...]

Jedno pytanie Kasztelanie. :) Jak to jest z tym czarnoprochowym strzelaniem - czy na taką zabawę niezbędne jest jakieś zezwolenie i czy replika broni musi być wyprodukowana przez jakiegoś upoważnionego producenta? Pytam, bo kiedyś w grupie podobnych mi nastoletnich leszczy urządzaliśmy sobie w podmiejskich lasach tzw. "postrzelanka", gdzie w użyciu były najróżniejsze samoróby. :mrgreen: Zakładam, że te nasze wybryki raczej nie miały nic wspólnego z obecną, w jakiś tam sposób uporządkowaną formą tej zabawy. Proszę o parę słów o tym.

Rosa30 
+Czytelnik

Wysłany: 2011-01-10, 16:46   

1 Strzelanie z broni czarno prochowej z załadowanym pociskiem może się odbywać na strzelnicy koncesjonowanej czyli najbliżej brzeg, grudzice.
W nysie nie mamy już strzelnic na której z tego możesz postrzelać bo grodkowska strzelnica straciła koncesję, jedynie w karolinium jest strzelnica, która ma znamiona strzelnicy, ale co do strzelania tam to jedynie z kimś odpowiedzialnym za ten obiekt trzeba rozmawiać.

2 Strzelając sobie w lesie itp. możesz zostać ukarany karą grzywny lub więzienia w zależności co Ci przybiją.

Ja mam osobiście plan na otworzenie strzelnicy koncesjonowanej w nysie właśnie pod czarno prochową broń oraz broń krótką i pneumatyczną ( to taki coś jak wiatrówka, ale powyżej 17j mam sam taki karabinek potrafi na 50m przestrzelić wannę)

Będę coś wiedział więcej na przełomie przyszłego tygodnia jak to będzie wyglądać.

rexNYsa 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2011-01-10, 16:58   

Rosa, a broń sportowa bocznego zapłonu na .22LR ?

kajek67 
+Stały bywalec

Wysłany: 2011-01-10, 19:27   Re: Strzelectwo-czarno prochowe w Nysie?????

Jak to jest z tym czarnoprochowym strzelaniem
Strzelać można TYLKO NA STRZELNICACH nie po krzakach . Z tym koncesjonowaniem to troszkę na wyrost . Na forum broń.iweb.pl można poczytać o strzelnicach .Jak również w znowelizowanej ustawie (nie polecam lepiej i czytelniej określaja to fachowcy z broń.iweb). Koncesjonowanie jest wymagane przez PZSS do strzelań sportowych (czyli również te pow 17J) i na inną broń na którą jest wymagane zezwolenie . Broń czarnoprochową , skonstruowaną lub wyprodukowaną do 1850 r (wg znow. ustawy która jest u Prezydenta do1885 ),i ich REPLIKI (od 2004), może nabyć każdy dorosły obywatel , czyli kazdy kto ukończył 21 lat . Oczywiście najlepiej jak jest nie karany , wtedy nikt nas nie będzie nękał .Proch czarny można posiadać , gorzej z jego kupowaniem .
W całej RP funkcjonują tzw strzelnice komercyjne .Polega to na tym , że szary obywatel , za przewaznie 20pln/godz. , może przynieść swoją broń, lub (oczywiscie za opłatą ) wypożyczyć broń obiektową ,następnie zakupić amunicję (zasadniczo na zasadzie 2pln za szt 22lr których paczka 50szt kosztuje 12 pln) i strzelać dowoli (czytaj wykorzystania funduszy ) . I w tym momencie wymagana jest koncesja na obiekt , pozwolenia na broń , szafy pancerne itp.
Strzelectwo czarnoprochowe to hobby , pasja , zaraza . Niektórzy spędzają po 40 godz w miesiącu i więcej na strzelnicy . Z pewnością ktoś , kto szuka w CP odpowiednika współczesnej broni nie będzie zadowolony . Sama obsługa- szukanie komponentów , ładowanie, konserwacja , mycie ,smród zgniłych jaj (czytaj piękny zapach spalania czarnego prochu) :lol: szybko dzieli na niecierpliwych i fascynatów . Ale jak chwyci to ... Stwarzyszenie , jakie zaproponował kolega Kasztelan , jest jak najbardziej do zrealizowania w Nysie oczywiście odnosnie strzelania rekreacyjnego (co nie przeszkadza w uczestnictwie w zawodach CP).
A jeszcze odnośnie strzelnicy .

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=33581

"Droga do zalegalizowanie strzelnicy jest bardzo prosta:
1) Klub musi uzyskać prawo do dysponowania danym obiektem (własność, dzierżawa, użyczenie itp.),
2) należy opracować regulamin strzelnicy w oparciu o obowiązujące przepisy,
3) należy złożyć wniosek do miejscowego wójta (burmistrza), na którego terenie leży obiekt, o zatwierdzenie regulaminu strzelnicy,
4) po otrzymaniu od wójta decyzji administracyjnej zatwierdzającej regulamin należy strzelać!

Kiedyś spotkałem się z sytuacją, że wójt zatwierdził regulamin strzelnicy na jeden dzień. Chodziło o wykorzystanie żwirowiska na przystrzelanie broni przez myśliwych z koła łowieckiego. Przez przypadek wójt był też myśliwym.
:one:
PS. Jeżeli strzelnica leży w granicach miasta, to regulamin zatwierdza burmistrz (prezydent miasta)."

Jeżeli strzelnica była by współdzielona i zagospodarowana przez kilka organizacji (w naszym wypadku np Bractwo kurkowe , odtwórcy historyczni , lok itp ) to ikoszty utrzymania typu : dzierżawa terenu (chyba , że jest to teren umg i zostalibyśmy zwolnieni z opat ), konserwacja ogrodzenia , wycinka krzaków , koszenie , wykonanie zakrytych stanowisk (w przypadku CP bardzo ważne ) były by przystępne dla zwykłegośmiertelnika .
Z takiego rozwiazania zadowoleni powinni być strzelcy ( koszty strzelania pomimo ,że są umiarkowane, do małych nie należą typu kilo prochu ok 100pln) , Policja - jak koszty są przystępne to nikt po krzakach strzelał nie będzie a i władza nie musiała by jeździć do opola na strzelania , a i urząd miasta miał by się czym pochwalić bo Nysianie jak wszyscy wiedzą są bardzo zdolni :> .
Jeszcze słówko odnośnie broni . W polsce wytwarzanie , przerabianie i wszelakie "udoskonalanie " broni bez odpowiedniej koncesji jest ZABRONIONE i KARANE . Jest tyle wytwórni replik , że jest w czym wybierać . Wystarczy np. na All... wybrać kolekcje/broń/ czarnoprochowce (choć nie polecam , to tylko przykład ) . Jest parę forów czarnoprochowych z których można się dowiedziać co , gdzie i za ile można kupić ( oprócz broń.iweb jest jeszcze blackpowder np.)
To tak w skrócie .

[ Dodano: 2011-01-10, 19:54 ]
"sas88 napisał/a:
Nie chcę się wypowiadać w tonie kategorycznym, bo już raz tu dałem ciała :oops: , ale coś mi się wydaje, że do tego wszystkiego potrzebna jest jeszcze taka drobnostka jak atest. A ten jest wydawany przez PZSS. Tak mi sie wydaje...

I masz rację, że się nie upierasz. W aktualnie obowiązującej ustawie o broni i amunicji oraz w przepisach wykonawczych do niej nie występuje coś takiego jak ATEST.

W pierwotnej wersji ustawy mówiło się o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania, ale w 2003r. usunięto ten zapis (art. 47).

Pierwotny wzorcowy regulamin strzelnicy przewidywał, iż na strzelnicy w widocznym miejscu umieszcza się „aktualny ATEST strzelnicy”. Zmieniono to w dniu 4 marca 2002r. i w to miejsce wpisano zwrot: „decyzję o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania”. Takim właśnie „dopuszczeniem” jest wydanie decyzji administracyjnej zatwierdzającej regulamin strzelnicy przez wójta, burmistrza, prezydenta. (Wzorcowy regulamin strzelnic: rozdział 1, ust. 3 pkt. 2).

Zmiana ta była m. in. wynikiem stwierdzenia, że praktycznie nie było wiadome co to jest ten atest i kto jest uprawniony do jego wydania. Np. w kołach myśliwskich wybierano trzy osoby i sporządzały one dokument o nazwie "Atest". Ich jedynymi uprawnieniami strzeleckimi było ... pozwolenie na broń palną myśliwską.

Wydanie atestu strzelnicy przewiduje się natomiast w przepisach dotyczących warunków technicznych strzelnic policyjnych (decyzja nr 703 KGP z 14.12.2006r.) W przepisach wojskowych (rozporządzenie MON z 4.10.2001r.) przewiduje się natomiast dla strzelnic garnizonowych „protokół sprawdzenia strzelnicy” i „protokół przeprowadzenia strzelania”.

Bądźmy szczęśliwi, że te policyjno – wojskowe zasady nie dotyczą strzelnic cywilnych, gdyż w ogóle nie moglibyśmy strzelać (wojsko zamknęło większość swoich obiektów, bo nie spełniają warunków z ich przepisów!!!!)."

AW
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-10, 20:23   

Innymi słowy Kajek, jeśli samodzielnie sklecę sobie jakiś samopał, nabiję go prochem, kulką i wypalę zeń na odludziu, to będzie to działanie niezgodne z przepisami i przestępstwo, tak?

rexNYsa 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2011-01-10, 20:28   

AW może być na podstawie art. 263 par.1 i ewentualnie par.2 KK ;)

AW
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-10, 20:37   

rexNYsa napisał/a:
AW może być na podstawie art. 263 par.1 i ewentualnie par.2 KK ;)

OK! Spoko! Nic już nie kombinuję! Ale że smród spalonego prochu fajny, prawda. :-)
Ale prawdziwego czarnego. Nie tych wynalazków, co nimi na Twierdzy łupią z armat.

kajek67 
+Stały bywalec

Wysłany: 2011-01-10, 21:39   

Dokładnie tak jak rexNYsa napisał . Jak kogoś interesuje projekt nowelizowanej ustawy to poszukam . Jest już po sejmie i senacie w podpisie u Prezydenta . Z nowelki są oczywiscie mniej i bardziej zadowoleni lub niezadowoleni . W każdym bądź razie nie dotyczy to wytwarzania lub daleko idącej modernizacji .Tu się prawie nic nie zmienia . Na to trzeba mieć koncesję która jest praktycznie nie do zdobycia . Na tego typu działalność , typu wytwarzanie , modernizowanie , pozbawianie cech użytkowych ministerstwo koncesji wydaje niewiele . Tak że wszelkie samopały , obrzyny itp strzeladełka raz ,że są niebezpieczne , a dwa za ich wytwarzanie , posiadanie , i używanie można mieć wczasy na koszt podatników .

[ Dodano: 2011-01-10, 22:47 ]
AW , jeszcze tak dodam, że te skończone 21 jest określone w ustawie w kwestii NABYWANIA a nie POSIADANIA . Znaczy to mniej więcej tyle (nie obraź się ) , że jak tatuś kupi a ty nie będziesz z tym załadowanym po ulicy biegał , to posiadać i strzelać (oczywiście na strzelnicy) nikt Tobie nie zabroni . Ja jestem za propagowaniem strzelectwa w Każdej formie i w każdym wieku . Strzelectwo uczy szacunku , wyrozumiałości , dyscypliny i poszerza widzę w wielu dziedzinach . Dzięki CP można poznać wielu ciekawych ludzi ale przede wszystkim dobrze się BAWIĆ :ralf:

Rosa30 
+Czytelnik

Wysłany: 2011-01-11, 00:52   

Jak już używamy iweba to też coś zacytuję.

Napisał Radek ch.

Wszystkim pragnącym wypowiadać się w dziale FAC przypominamy:

1. Wiatrówki FAC podlegają obowiązkowi rejestracji w ciągu 5 dni od zakupu
2. Przesyłanie broni pneumatycznej jest niedozwolone - UoBiA (wyłącznie przewóz osobisty)
3. Przeróbki istotnych elementów broni pneumatycznej zmieniającej jej przeznacznie są zabronione prawem.
4. Wszelkie przeróbki zwiększające energię ponad ustawowe 17J podlegają automatycznie rejestracji, wszelkie zmiany w konstrukcji FAC dokonane przez Właściciela są dozwolone.
5. Każda przeróbka zmniejszająca energię na STAŁE poniżej 17J będzie wymagała wyrejestrowania FAC. Przeróbka powrotna - rejestracji.
6. Bez względu na interpretację celu rekreacyjnego wg. UoBiA obowiązuje taka sama zasada, jak dla wiatrówek poniżej 17J - bez względu na okoliczności zachowanie wszelkich warunków bezpieczeństwa dla okolicy i osób postronnych. Różnica przy nie zachowaniu wymaganych warunków bezpieczeństwa polega na tym, że przy wypadku z 17J odpowiadać się będzie za wykroczenie, przy FAC - za przestępstwo (umyślne bądź nie) z użyciem jak przy broni palnej.

Temat był poruszany przez prawnika i wyszło na to, że strzelać mozna z ponad limitowej wiatrówki nawet na podwórku.
Na iwebie jestem często i śledzę temat od dawna.

logo stare.jpg
Plik ściągnięto 10222 raz(y) 1,38 KB

kajek67 
+Stały bywalec

Wysłany: 2011-01-11, 14:11   

Rosa , masz całkowitą rację , ale to dotyczy wiatrówek powyżej czy poniżej 17J . CP jest bronią PALNA i jako taką należy ją traktować . Ja nie chcę straszyć strzelnicą dla wiatrówek . Sam strzelam do puszek na ogrodzie tylko tynk ze stodoły odskakuje, ale z wiatrówki .
Tutaj zarówno kasztelan , jak i ja , chcemy rozpropagować strzelanie CP wyłącznie jako rekreację (oczywiście nie wykluczając startów w zawodach ). Strzelanie sportowe jest , według ustawy , związane z przynależnością do np PZSS ,co się wiąże się z (w tym wypadku) haraczem w wysokości 600pln rocznie + drobne . Posiadanie własnej broni jest marzeniem które może sie ziścić po minimum dwóch latach harówy na konto związku (dotyczy to również tych 17J) . A strzelanie czarnoprochowe to brak pozwoleń na broń , frajda o niebo wyższa od tych sportowych o klimacie na zawodach , nawet jak się nie bierze udziału , nie wspomnę . Wymogiem jest tylko dostęp do strzelnicy o który trzeba się postarać Można korzystać oczywiście z rzyczliwości kolegów z Raciborza lub płacic w opolu , ale po co ?

Rosa30 
+Czytelnik

Wysłany: 2011-01-11, 17:32   

Opłata to normalna rzecz, bo trzeba dbać o obiekt, płacić podatki i przy strzelnicach zamkniętych wchodzi w grę jeszcze oświetlenie oraz pracownicy więc nie ma co się dziwić pobieraną opłatą.

Czynsz jaki teraz to minimum 20zł z m2 więc jeśli strzelnica ma 400m2 a przynajmniej tyle musi mieć to koszt rzędu 8000zł za sam wynajem teraz dolicz media zus, pensję. Żeby to na siebie zarobiło musi ktoś wystrzelać około 800h jeżeli godzina kosztował by 20zł jest to 2 tygodnie przy jednym stanowisku zajętym cały czas.

Mam nadzieje że uda mi się stworzyć strzelnicę, ale wiem z czym to się wiąże.

kajek67 
+Stały bywalec

Wysłany: 2011-01-11, 18:04   

Te 600 pln to koszt członkostwa w pzss PLUS koszty strzelania (opłaty) . Z tym , że do strzelania z CP zamknięte strzelnice się nie nadają ze względu na dożą ilość dymu . Jak rozumiem Tobie chodzi o strzelanie z wiatrówek głównie . Z tym, że strzelnica zakryta już jedna jest w Nysie (LOK) . Córka tam strzela , byłem tam zaproszony przez mojego byłego instrukrora jak jeszcze strzelałem , ale jakoś nie było czasu . Nie wiem , czy strzelnica komercyjna , o jakiej myślisz , ma sens . Bez urazy .
Kasztelan rozpoczął temat CP . Może coś na temat pomysłu Może niech się wypowiedzą chętni lub zainteresowani . Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć . Może Kasztelan się również wypowie ? Może jakieś deklaracje chęci ewentualnego przystąpienia do takiego stowarzyszenia typu np Grupa Strzelecka Ziemi Nyskiej ?

kasztelan007 
+Czytelnik

Wysłany: 2011-01-12, 22:05   

Witam , sądziłem ze temat dawno znikną , umarł śmierciom naturalną, sprawa wygląda następująco Grodkowska strzelnica jest nie do ugryzienia :( . Strzelanie tylko na strzelnicy a z tą problem w Ząbkowicach jest strzelnica polecam w K,Koźlu Opolu tylko nie u nas i raczej nie powstanie chyba że prywatna .Założyć sekcje próbowałem , panowie nie było chętnych , kolty leżą zabezpieczone karabin sprzedałem , pozostały tylko chęci . Komercyjne prowadzenie strzelnicy ma sens :) , zysków kolosalnych z pewnością nie będzie lecz kto wie , proponowałbym raczej zebrać chętnych i na prywatnym terenie zorganizować strzelnice ( legalną) przepisy nie są tak rygorystyczne jak się wydaje . Będzie strzelnica to chętnych znajdzie się więcej. Pozdrawiam ( GG-jest nie aktualne kontakt na kasztelan007@onet.eu

Odpowiedz do tematu