Forum.Nysa.PL
Forum Miasta Nysa

Ośrodek Pomocy Społecznej - Dla kogo pomoc????

Damiancio1982 - 2012-03-11, 12:20
Temat postu: Dla kogo pomoc????
Chciałbym poruszyć temat, komu pomaga Opieka Społeczna. Nie wiem czy jest to odpowiednie miejsce, jeśli nie to przepraszam.
Mieszkam obok siedmioosobowej rodziny. Ojciec alkoholik, matka też nie odmawia napojów wyskokowych, najstarsza córka zmarła z przedawkowania narkotyków, pełnoletni syn skończył podstawówkę i dzielnie idzie w ślady ojca, średnia córka urodziła właśnie drugie dziecko (oczywiście też po podstawówce), a najmłodsza około 16 lat twierdzi, że jak skończy gimnazjum, to nie będzie się dalej uczyć, bo po co? W tej rodzinie nikt nie pracuje i nie pracował. Matka chwali się że starcza im to co daje Opieka Społeczna. Mają coś w rodzaju zapomogi, dostają węgiel na zimę, dokładają im do rachunków za prąd itd. Szlak mnie trafia jak widzę że balują do północy i śpią do południa. Wszyscy piją i palą papierosy, nawet najmłodsza córka.
Myślę że to Opieka tak ich przyzwyczaiła. Najgorsze że uczą tego te dzieci które mają już wpojone, że po co się uczyć i pracować, skoro Opieka da???
Znam dużo ludzi którym naprawdę przydałaby się pomoc, ale wstydzą się pójść do MOPSU, bo będą postrzegani jak Ci o których pisałem.

Pozdrawiam wszystkich uczciwie pracujących, nie kombinatorów oraz tych którzy kożystają z pomocy Opieki Społecznej, bo NAPRAWDĘ sytuacja ich do tego zmusiła.

JabłkoHesperydy - 2012-03-11, 14:07

A takie zapomogi to nasze podatki. Żyją na koszt państwa, bo skoro Państwo daje to po co się męczyć i pracować ? Rozumiem pomoc kilku-razową , ale jak ktoś nic nie robi aby wyjść na prostą tylko ciągnąć od Opieki to coś raczej jest nie tak. Jakby każdy miał takie nastawienie to zabrakłoby pieniędzy na utrzymanie. Nie każdemu w życiu wychodzi, to jestem w stanie zrozumieć, ale jak ktoś zamiast zmienić coś to np. pije (tracąc pieniądze na utrzymanie rodziny!) to z jakiej racji ma te pieniądze otrzymywać?
Powinny być jakieś kontrole, tylko czy w Nysie wysyłają i chodzą na takie kontrole ?
Dzieci wychowane w takiej rodzinie, mają już swoje wzorce do naśladowania. Dorosną, będą dzieci, brak pracy i "Opieka da". Zamiast pieniędzy daliby jedzenie im albo pieniądze za okazaniem rachunków. Koło mnie jest cały blok takich ludzi, 5 rodzin. Nikt tam nie pracuje a mieszkania remontują, na zabawy mają, policja co parę dni i darmowe utrzymanie. Dostali nawet pieniądze na remont dachu u siebie. To się nazywa pomoc.
A zwykły człowiek musi pracować i na siebie i na ich utrzymanie i g...o ma z tego.

Andrews - 2012-03-11, 15:32

Więcej w naturze, mniej w gotówce. Pomijam tą "naturę" w postaci tzw. bonów. Bo żywnościówka czy przemysłówka z tych bonów potrafi za ok. pół ceny zamienić się z powrotem w gotówkę. A potem już balanga...
To coś na wzór starego porzekadła: "Nóżki, co wolicie? butki czy wódki?".

Janusz19588 - 2012-03-11, 18:16

Jakby tym asocjalom kazać iść do roboty, to stwierdziliby, że przy ich wykształceniu nie ma dla nich pracy :ralf:
Dać wędkę a nie rybę, takie chyba powinno być przesłanie pomocy społecznej. Inaczej robi się z tych ludzi najzwyklejszych pasożytów.

nysa29 - 2012-03-12, 15:31

Gdyby normalna a nie patologiczna rodzina znalazła się w trudnej syt materialnej to nie dostałaby z ops więcej jak 350zł bo takie jest kryterium dochodowe.Ale wiadomo ze jak patologia to trzeba ich bardziej wspierać wszak alkocholizm to choroba
zp48 - 2012-03-12, 16:33

Nie do końca zgadzam się z Waszymi opiniami. MOPS udziela pomocy bo do tego jest powołany. Każda pomoc poprzedzona jest wywiadem środowiskowym. Jeżeli sąsiedzi zgłoszą, ze w danej rodzinie pije się alkohol lub gdy pracownik w czasie wywiadu stwierdzi, ze ubiegający się o pomoc jest pod wpływem, zgłasza to do GPRPA, która kieruje na leczenie. Tak więc jeśli ktoś widzi te nieprawidłowości niechże je zgłasza do MOPS.
Damiancio1982 - 2012-03-12, 18:51

Ja jestem ich najbliższym sąsiadem i nikt nigdy nie był u mnie o nich pytać!
Andrews - 2012-03-12, 20:51

Cytat:
Nie do końca zgadzam się z Waszymi opiniami. MOPS udziela pomocy bo do tego jest powołany. Każda pomoc poprzedzona jest wywiadem środowiskowym. Jeżeli sąsiedzi zgłoszą, ze w danej rodzinie pije się alkohol lub gdy pracownik w czasie wywiadu stwierdzi, ze ubiegający się o pomoc jest pod wpływem, zgłasza to do GPRPA, która kieruje na leczenie. Tak więc jeśli ktoś widzi te nieprawidłowości niechże je zgłasza do MOPS.

Chyba w OPS pracujesz, albo przyjechałaś zza lub przebywasz gdzieś za granicą - bo mocno teoretyzujesz. Gdyby w 100% przestrzegano tych procedur, o których piszesz - to samorządy wydawałyby pewnie na te cele połowę z tego co akurat wydają...

O niektórych "klientach" pewnych wiejskich OPS-ów mawia się, że oni byli tak na 100% trzeźwi chyba wyłącznie w momencie swoich narodzin. A ludzie na wsiach naprawdę nie są tak anonimowi jak to bywa w miastach. No i znają się między sobą nawet więcej niż dobrze...

Z tym problemem jest chyba tak samo jak z problemem "hord" pijaków pod wiejskimi spożywczakami. Niby tam pić alkoholu nie wolno a pije się o wiele więcej niż w wiejskich gastronomiach. No i o dziwo władze (akurat te gminne), którym to zadanie jest ustawowo przypisane chyba są na to ślepe i głuche zarazem...

zp48 - 2012-03-13, 09:30

Nie pracuję w MOPS i znikąd nie przyjechałam. Nigdy też na szczęście nie musiałam korzystać z pomocy.Temat jest mi bliski bo pracowałam z dziećmi z rodzin niezaradnych życiowo. Wiem jednak jak trudnym tematem jest dzielenie środków, które wcale nie są takie duże. Alkoholizm jest sklasyfikowany jako choroba społeczna, dlatego też pracownicy MOPS, nie tylko udzielają pomocy finansowej ale również zajmuja się udzielaniem pomocy rodzinom dysfunkcyjnym, niezaradnym życiowo, współuzależnionym itp. Prawdą jest, że ci którzy od dawna czyli od czasów socjalizmu korzystali z takiej opieki, uzależnili się od niej i jeszcze sporo czasu upłynie nim się to zmieni. Zwierzęta osobniki chore, słabe eliminują ze swojego środowiska, czy mamy się do nich upodobnić? Przepraszam za to ostatnie zdanie, ale trudno to inaczej zobrazować.Może to egoizm, jednak ja wolę udzielać pomocy niż z niej korzystać. Pozdrawiam zp
Janusz19588 - 2012-03-13, 22:24

Przyzwyczaili, uzależnili, co to za tłumaczenie. Tym ludziom robi się krzywdę. Człowiek powinien czuć się potrzebny, a nie uzależniać się od pomocy. Nikt nikogo nie chce eliminować, wprost przeciwnie, pomoc jest po to, aby rodziny stawały na nogi, a nie stwierdzały pewnego dnia, że nie opłaca się wstawać, bo za pracę otrzyma się tylko nieco więcej niż pomoc społeczna. Najlepiej byłoby, gdyby wszyscy mieli pracę i dochody powalające im godnie żyć. Pomarzyć można.
Lord_Rahl - 2012-03-14, 05:41

zp48 napisał/a:
Zwierzęta osobniki chore, słabe eliminują ze swojego środowiska, czy mamy się do nich upodobnić?

Nie popadajmy w skrajności, skoro bezrobotne jest na tam 3 miesiące czy pól roku (nie wiem dokładnie nigdy nie korzystałem) to można zrobić to samo z pomocą z mops.

JabłkoHesperydy - 2012-03-14, 17:55

Koło mnie jest 5 rodzin które nie pracują a imprezy non stop. Jest też samotna matka ( mąż zginął w wypadku) z 5 dzieci, która sama pracuje , pomocy nie ma bo jej się " nie należy" (wysoki dochód - kobieta pracuje jako sprzątaczka , 5 dzieci). Ona się przynajmniej stara, i dla takich osób powinna być pomoc. Niech motywują do szukania pracy a nie użalania się i takiego życia.
Andrews - 2012-03-14, 19:52

JabłkoHesperydy napisał/a:
Koło mnie jest 5 rodzin które nie pracują a imprezy non stop. Jest też samotna matka ( mąż zginął w wypadku) z 5 dzieci, która sama pracuje , pomocy nie ma bo jej się " nie należy" (wysoki dochód - kobieta pracuje jako sprzątaczka , 5 dzieci). Ona się przynajmniej stara, i dla takich osób powinna być pomoc. Niech motywują do szukania pracy a nie użalania się i takiego życia.

Dzieci mogą/powinny pobierać renty po ojcu. Matka pracuje sprzątając. No i dochody się sumują. Tak myślę. No i się nie należy. Pozdrawiam.

JabłkoHesperydy - 2012-03-14, 20:18

Andrews, Renty nie dostała ani grosza, osoba która spowodowała wypadek jest ciągana po sądach i nic to właściwie nie daje. Myślę,że sprzątając to ona kokosów nie zarabia aby utrzymać na jakimś poziomie swoje dzieci. Gdyby nie pracowała to zapewne by dostawała, dla takich jest "pomoc".
LilStar - 2012-03-14, 21:44

Damiancio widocznie pracownik socjalny co miesiąc przyjmuje tylko podania o kolejne zasiłki celowe z zaśw z pup potwierdzającym rejestrację i nie chodzi na wywiady, albo chodzi tylko nie trafia ;)

Jabłko dochód na osobę w rodzinie by otrzymać pomoc z ops nie może przekraczać 504 zł. myślę, że dzieci mają renty po tacie, plus śmieszne kwoty z rodzinnego i wynagrodzenie mamy i okazuje się, że przekraczają próg. raczej nie wierze, że wypłata tej pani jest na poziomie średniej krajowej i to Ją dyskwalifikuje z pomocy ;)

mechanizm dziedziczenie biedy-ubóstwa jest znany nie od dziś niestety.

JabłkoHesperydy - 2012-03-15, 07:15

Lil, renty nie mają bo im się "nie należy" , bo ojciec za krótko pracował, młody był jeszcze. Nie uzbierali lat pracy i żadnej pomocy bo pieniądze wg. opieki mają i się nie należy.
Damiancio1982 - 2012-03-15, 19:53

Szkoda że nikt z MOPSu się nie wpowie. :oops:
nysa29 - 2012-03-20, 12:59
Temat postu: pomoc ops
kwota na osobe w rodzinie to 351zł nie 504
LilStar - 2012-03-20, 17:50

fakt:) 351zł jeśli chodzi o zasiłki okresowe, ale w przypadku św rodzinnego 504zł:)
psikus - 2012-03-21, 21:38

A ja jestem zdania, że wiele zależy od pracownika socjalnego i samego Dyrektora OPS. Znam takie przypadki ( z własnego podwórka) kiedy pracownik socjalny odmówił pomocy osobie naprawdę potrzebującej, a udzielił jej osobie z problemem alkoholowym, nie zgłaszając na Gminną Komisję....................
Myślę, że od nas samych również wiele zależy (oprócz zwykłej, ludzkiej pomocy sąsiedzkiej) bo to my mamy obowiązek reagować również na takie sytuacje i zgłaszać nieprawidłowości do odpowiednich instytucji. Nie chodzi tutaj o zwykłe "kapowanie" ale reagowanie na pewne sytuacje.

Damiancio1982 - 2012-04-03, 19:10

Ja chętnie bym to zgłosił, ale nie chce zadzierać z sąsiadami. Pracuje w delegacji i boje się że mogą w tym czasie wywinąć mi jakiś numer za to.