Forum.Nysa.PL
Forum Miasta Nysa

Kontrowersyjne tematy - ZUS donos

wilson3000 - 2011-07-13, 06:44
Temat postu: ZUS donos
Witam, chciałby złożyć donos na pewnego typka z mojej okolicy, który pobiera rentę, mimo tego iż jest zdrowy i widze go często remontuje mieszkanie u mojej sąsiadki, wynosi gruz, dźwiga różne rzeczy a ma orzeczenie że nie może pracować, dlatego no oszukuje ZUS i pobiera kasę a nie powinien, i moje pytanie brzmi gdzie mogę złożyć taki donos? Wiadomo chcę by był anonimowy dlatego myślałem nad mailem ale kurcze nie widzę na stronie internetowej ZUS'u żadnego maila ani do poszczególnych placówek jak Nysa ani ogólnego maila dla całego kraju, może ktoś dysponuje takim mailem dlatego byłbym wdzięczy za jego otrzymanie, a jak nie to zostaje mi napisanie takiego zwykłego listu?
marqs - 2011-07-13, 10:33

Maile nie są anonimowe.
Zrób wydzierankę z gazet i wyślij pocztą :D

RPA - 2011-07-13, 11:24

Zwykły list to chyba najprostsza opcja? Wrzucasz bez adresu zwrotnego i tyle...
michal87 - 2011-07-13, 11:31

To że remontuje domy, mieszkania nie znaczy ze nie moze otrzymywac renty... Nie musisz lezec w lozku, byc sparalizowany czy nie wiadomo co ( z całym szacunkiem).
RPA - 2011-07-13, 11:40

Skoro ktoś pracuje (przecież nie działa chyba u sąsiadki społecznie), a ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy - no to bez konwenansów wypadałoby mu to ukrócić, bo okrada przez to wszystkich podatników.
Skorpio117 - 2011-07-13, 19:10

Każdy orze jak może a jeśli nie siedzi na dupie i nie pije tylko a coś robi to czemu nie? W Polsce są takie płace że każdy dorabia jak może. A ZUS nie zbiednieje a i tobie nie przybędzie. Z tym donosem to zholuj to nie czasy komuny.
Gitaroszewc - 2011-07-15, 12:26

@Skorpio117

Genialne podejście... gratuluję. Właśnie przez takie betony bliżej nam do bloku wschodniego. Uzyskanie zaświadczenia o braku zdolności do pracy uważasz pewnie za spryt. A co.. udało mu się to niech ma. Nie muszą mu odebrać od razu renty, ale mogą sprawdzić co tam się wyrabia. Wykonywanie ciężkich prac uważając się za niezdolnego do pracy (ile jest lżejszych? w zasranej stróżówce można siedzieć) to jest oszukiwanie nie tylko ZUSu ale wszystkich pracujących. Narodowa ściepa na niemałą liczbę takich cwanych ludzi niektórym się widzę podoba.

Co do donosu... własnie dlatego faceci piorą dalej swoje żony, ludzie wypieprzają śmieci do rowów. Bo gówno zjem, ale nie doniosę! Możesz nie donosić na postawienie przez sąsiada blaszanego garażu na rok, bo kto na tym traci. Ale na rzeczy ewidentnie szkodliwe. Kryjmy się wszyscy bo władza jest od tego by nam w tyłek kij wetknąć.

Groch - 2011-07-15, 13:10

Gitaroszewc
+1
I więcej chyba dodawać nie trzeba.

itcham - 2011-07-15, 21:31

Łoo matko!

Gitaroszewc w bloku wschodnim to żeśmy już byli i to właśnie były czasy świetności donosów.
Jeśli Skorpio ma inne zdanie na donosicielstwo to jego sprawa i nie podoba mi się Twój ton wypowiedzi. Swoją drogą ciekaw jestem czy jesteś tak prawym obywatelem , że i na własną rodzinę byś doniósł?

A swoją drogą wiecie, że przez donos właśnie o mały włos Leonardo da Vinci skończył by na stosie. ;)

kubutek - 2011-07-16, 09:31

Ha ha, brakuje mi teraz grrega, przydało by się tu kilka ciętych ripost, ja nie mam mocy :D
Skorpio117 - 2011-07-16, 15:53

Gitaroszewc, beton to był PRL kiedy były donosy nikt nikomu nie wierzył bo każdy pod każdym dołek kopał a kogo to była zasługa władzy że sobie tak społeczeństwo ustawili. Nie popieram krętactwa bo sam uczciwie pracuje ale donosy to dla mnie śmierdząca sprawa i do niczego dobrego nie prowadząca. Uważam że jak jednemu z drugim coś przeszkadza to niech przyjedzie i mi to w oczy powie jakbym krętaczył i ktoś by przyszedł i powiedział że jak tak dalej będę robił to mam przechlapane to bym się zastanowił. Ale jak słyszę że każdy mówi wow donos super sprawa to mnie zalewa złośc ze takie tchórzostwo i fałsz w Polsce panuje.
Andrews - 2011-07-16, 20:57

Piszecie tak brutalnie: "donos"! Czy aby to nie to samo co w pewnej branży tzw. "zgłoszenie obywatelskie"?
Ta druga wersja to moim zdaniem chyba jest to samo ale całkiem inaczej brzmi!!!

Groch - 2011-07-16, 22:38

Tylko nie donoście jak sąsiad będzie tłuk babę, dzieciaka albo psa. Albo jak w krzakach ktoś będzie gwałcił dziewczę. Nie donoście bo to wstyd.

Idźcie za przykładem Skorpio117 i tym czterem facetom co dymają to dziewczę powiedzcie, że źle robią bo jak w twarz powiecie, to na pewno zrozumieją.

Bo takim ludziom tylko jak ktoś powie, że źle robi, łamie prawo i mogą go spotkać konsekwencje to się zastanowi czy może jednak nie powinien tak robić. Jak go nikt nie widzi to hulaj dusza i opierdalać państwo i innych można na całego.
Tylko nie donoście bo to tchórzostwo i fałsz.

itcham - 2011-07-17, 06:43

A może to jak z nożycami na stole?

Nie ma co przytaczać takie bzdurne przykłady jak gwałty czy znęcanie się na zwierzętami - od tego mamy sumienie by zareagować ... zresztą co za idiotyczny tok myślenia - widzisz gwałt i lecisz pisać anonimowy donos .. brawo, brawo

Tutaj dyskusja tyczy zupełnie innego tematu - ewidentnie ktoś chce "zakapować" sąsiada bo mu kołkiem w oku stoi.
Zapewne donoszenie ma wielu zwolenników jak i przeciwników, ale to już tyczy bardziej naszej mentalności i wartości wyniesionych z domu - ja osobiście brzydzę się kapusiami i nic mnie nie przekona do słuszności takiego postępowania ( tym bardziej ,że ciągle mówimy o anonimowym donosie)

Jest wielce prawdopodobne, iż komuś z przedmówców zdarzyło się być donosicielem i teraz szuka złudnego usprawiedliwienia czy też zasadności swego czynu

Skwituje to tak : na pohybel kapusiom

michal87 - 2011-07-17, 07:56

Widze ze co niektorym naprawde sie nudzi i nie maja co w zyciu robic.... W konfidentow sie bawicie?! Brakuje wam atrakcji w zyciu, nie wyszlo cos tobie to kolo d..y komus innemu zrobic? No tak epoka Ziobry i spolki...
Czlowiek dostaje rente, a renty sa tak smiesznie niskie ze za wszelka cene chce dorobic sobie ryzykujac zapewne przy tym zdrowie! No aler jakze by inaczej 'pan' Ziobro przeciez nauczyl ze trzeba donosic a jak nie doniose to rydzyk przez smsy mnie nie rozgrzeszy tak?! ŻAL!
Co niektorzy niech najpierw spojrza na siebie i na swoje zachowanie a potem niech biora sie za ocenianie innych... Tyle w tym temacie.

Andrews - 2011-07-17, 11:38

michal87 napisał/a:
No aler jakze by inaczej 'pan' Ziobro przeciez nauczyl ze trzeba donosic a jak nie doniose to rydzyk przez smsy mnie nie rozgrzeszy tak?! ŻAL!

michal87, Co by nie powiedzieć Masz dopiero swoje 24 lata i brakuje Ci kolejnych przynajmniej tych wstecznych dwudziestu czterech... Tak się składa, że ja akurat mam w pamięci z dobre pół wieku. Daj Ziobrze spokój, daj spokój Rydzykowi - bo przed Nimi było tylu "mistrzów" w tej "dyscyplinie", której dotyczy temat i jeszcze pewnie z drugie tyle było ich pryncypałów...
Teraz płacimy takim fachowcom "jak za zboże".Raczej nie interesujemy się kto? na kogo? kiedy? i po co donosił? A uczciwi "robole" z tamtego okresu często głodem przymierają bo nie zdołali nazbierać swoich lat składkowych... A bywa, że największym problemem dla owych "fachowców" nierzadko bywa to, że przysłowiowa "babcia" ze swojej krwawicą wypracowanej renciny wyśle np 50 zeta na RM do Torunia... To jest cała Polska mentalność właśnie... A, że nas naciągają SMS-owymi kluczykami, samochodami, domami, wczasami i innymi bajerami to tak należy - bo mamy wolność gospodarczą w końcu!!! Pozdrawiam.

michal87 - 2011-07-17, 11:51

Nie bardzo rozumiem dlaczego tym 'mistrzom' mam dać spokój skoro właśnie oni wracają do czasów komuny, i mówiąc ich językiem reprezntują 'debilizm polityczny'...
Z resztą temat dotyczy donosu w ZUS-ie więc o polityce możemy porozmawiać gdzieś indziej...
Co do wieku, owszem masz racje brakuje mi tych lat wstecz jednak nie ma to żadnego znaczenia w tym przypadku - konfident to konfident albo jak wolisz kiedyś nazywano to donosem.

Skorpio117 - 2011-07-17, 13:39

itcham, zgadzam sie z tobą co innego dorabianie na boku co innego popełnianie przestępstwa karnego Grochu trochę się zapędzasz w swoich dewagacjach. Zresztą niech każdy zrobi jak mu sumienie podpowiada to że część to konfidenci to i tak się nie zmieni. A tak w ogóle to jestem za tym jak ten co zaczął ten temat chce to niech zgłasza a nie rozpoczyna temat na forum Nysa. Bo prawda jest taka że logicznie myśląc skoro gość pobiera zasiłek z ZUS to do ZUS-u można zgłosić nieprawidłowości.

[ Dodano: 2011-07-17, 14:41 ]
michal87, BRAWO!

Groch - 2011-07-17, 14:38

Oszustwo lub wyłudzenie pieniędzy - w zależności od tego jak to zakwalifikujemy - to też przestępstwa na gruncie prawa karnego.
RPA - 2011-07-17, 14:43

Nie ogarniam, jak można w ogóle twierdzić, że przestępstwo nie jest przestępstwem. W cywilizowanych krajach nikt by nawet nie pomyślał, że "nie wypada" przeszkodzić kolesiowi w braniu kasy za nic.
michal87 - 2011-07-17, 14:57

Prosty przykład, jestes głuchy, dostajesz rente. Renta jest tak niska że nie starcza Ci kasy i podejmujesz prace jako np. administrator serwisu internetowego. Bierzesz za to kase. Rozumiem że w tym przypadku tez 'bierzesz kase za nic'...?
Brawo! Genialne! :)
Konfidenci, zakompleksieni, zazdrośni... czy naprawdę taka jest większość Polaków? ;/

RPA - 2011-07-17, 15:07

Nie, w tym przypadku nie dostajesz orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Brawo! Genialne!
michal87 - 2011-07-17, 15:24

A gdzie masz napisane że pan, którego temat dotyczy ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy? :) Czytamy ze zrozumieniem...
puppetz - 2011-07-17, 15:40

Wilson3000,gdybyś miał jaja to udałbyś się osobiście to ZUSu i przedstawił im sytuację,która zapewne ,nie daje Ci spać po nocach.
Groch - 2011-07-17, 15:46
Temat postu: Re: ZUS donos
wilson3000 napisał/a:
pobiera rentę, mimo tego iż jest zdrowy

wilson3000 napisał/a:
a ma orzeczenie że nie może pracować

Z tego można wywnioskować, że ma całkowite orzeczenie o niezdolności do pracy.

Michale, rozumiem, że nie pracujesz tylko żyjesz na utrzymaniu rodziców. Nie chcesz pojąć tego, że robiąc taki numer ten pan okrada nie tylko państwo ale i mnie i kilkoro innych ludzi, którzy uczciwie pracują a nie kombinują na lewo i prawo jak tu kogoś wydymać. Dociera to do Ciebie?
Jak chce auto zatankować to jadę na stację benzynową a nie spuszczam komuś paliwo.

Nie rozumiem, jak w państwie prawa, którym Polska przecież jest, taka postawa może być akceptowalna.

Podobnie jest z ludźmi, którzy biorą zasiłki w Polsce a pracują za granicą. To nie tylko jest dymanie państwa ale i mnie, moich rodziców i duży procent społeczeństwa. W przeciwieństwie do tych ludzi my uczciwie pracujemy i to my się składamy na te zasiłki i inne renty. Dociera to do Ciebie?

michal87 - 2011-07-17, 18:18
Temat postu: Re: ZUS donos
Groch napisał/a:
wilson3000 napisał/a:
pobiera rentę, mimo tego iż jest zdrowy

wilson3000 napisał/a:
a ma orzeczenie że nie może pracować

Z tego można wywnioskować, że ma całkowite orzeczenie o niezdolności do pracy.

Michale, rozumiem, że nie pracujesz tylko żyjesz na utrzymaniu rodziców. Nie chcesz pojąć tego, że robiąc taki numer ten pan okrada nie tylko państwo ale i mnie i kilkoro innych ludzi, którzy uczciwie pracują a nie kombinują na lewo i prawo jak tu kogoś wydymać. Dociera to do Ciebie?
Jak chce auto zatankować to jadę na stację benzynową a nie spuszczam komuś paliwo.

Nie rozumiem, jak w państwie prawa, którym Polska przecież jest, taka postawa może być akceptowalna.

Podobnie jest z ludźmi, którzy biorą zasiłki w Polsce a pracują za granicą. To nie tylko jest dymanie państwa ale i mnie, moich rodziców i duży procent społeczeństwa. W przeciwieństwie do tych ludzi my uczciwie pracujemy i to my się składamy na te zasiłki i inne renty. Dociera to do Ciebie?

Chłopcze tak się składa że nic nie rozumiesz.
Co do mojej osoby, to nie zyje na utrzymaniu rodzicow od kilku lat i mam wlasna rodzine a nacodzien pracuje...
O pracy i zyciu to raczej ty nie masz pojecia a z tgego co widze nalezysz do grupy ludzie ktorzy kieruja sie dewiza "zrobic byle sie nie narobic", zazdroscisz i zal ci cztery litery sciska ze ktos potrafi w zyciu kombinowac i walczyc na tyle by utrzymac sie na powierzchni, co jak widac tobie to raczej nie wychodzi (z calym szacunkiem).
Proponuje zajac sie wlasnym tylkiem i wlasnymi sprawami a nie zajmowac sie zyciem innych, choc rozumiem ze to ciezka sprawa dla kogos kto nalezy do konfidentow lub popiera takie dzialanie (a moze sie myle?).
Zanim zaczniesz filozofowac i 'rozumiec' proponuje otworzyc oczy.
Hm, zaraz padne z wrazenia, wzruszylem sie strasznie nt tej gadki o uczciwej pracy itd., cieszy mnie to niezmiernie.
Natomiast nie mieszaj sie w czyjes sprawy tylko zajmij sie swoim 'ogrodkiem' bo kiedys moze byc tak ze to ty bedziesz na tapecie i w trudnej sytuacji a trafi sie kilku takich 'towarzyszy' jak ty ze bedziesz zeby w sciane wgryzal bo ktos nieslusznie narobi ci kolo tylka.
Nie pytam czy dotarlo bo rozumiem z gory patrzac na twoje wczesniejsze wpisy ze nie :)

Gitaroszewc - 2011-07-17, 22:41

Banda kombinatorów... ja tu w ogóle nie widzę sensu dyskutować. Wy dalej nie rozumiecie na jaką to jest skale i że ta kasa nie bierze się ot tak, z dupy.

@itcham
Ton jest jaki jest, bo uważam to za jedną z większych przywar tego społeczeństwa a wasze argumenty przeciw wg mnie są bez sensu i nie do przyjęcia. Ot co...

Z mojej strony chyba oszczędzę sobie nerwów i odejdę od tematu.

Oftopsław - 2011-07-18, 20:17

I to jest bardzo ładna pointa - Oszczędzajcie nerwy. :-)

A to jest bardzo ciekawe, Goetz Werner - dochód gwarantowany:

http://www.stachurska.eu/?p=370

Padło już wiele za i przeciw. Na dzisiejsze czasy to chyba jednak dobra opcja. Uważam że miałaby szansę powodzenia, także u nas. :-)

Skorpio117 - 2011-07-18, 20:53

michal87, zgadzam się z tobą. Większość tu powiedzmy "inteligentów" po prostu jest zazdrosna, że inni się starają bo to "państwo prawa" nie pozwala na normalne funkcjonowanie chorym ludziom. Prawda jest taka że każdy z tych tutaj "mądralińskich" zapewne jakby mogło to by kombinowało ale że są ładniej to ujmę "fajtłapami" to nie umieją. Groch nie wierzę i nie pieprz głupot że jakby ktoś ci przyniósł lewe paliwo do twojego małego autka to byś nie kupił bo twierdząc przeciwnie i tak byś sam się oszukiwał.
Groch - 2011-07-18, 22:28

Zignoruje wszystkie przytyki w stylu chłopcze, fajtłapy, małe autko (Bo skąd ty możesz wiedzieć czym ja jeżdżę? Bez komentarza) i wycieczki osobiste bo to tylko pokazuje wasz poziom.

Zastanawia mnie tylko jedno - od kiedy w tym kraju słowo kombinować zrównało się znaczeniem z określeniami okradać i złodziejstwo?

Tak Skorpio117 - jeśli kupiłeś paliwo do swoje samochodu (nie interesuje mnie jak dużego) i nie zapłaciłeś podatków to jesteś złodziejem. I to się nie nazywa kombinowanie jak duża część by chciała sobie sprawę ułatwić tylko po prostu złodziejstwo.

Jeśli, któryś z was chce mnie obrażać lub sugerować różne dziwne rzeczy to zapraszam na priv. I jak chcecie dalej dyskutować, że okradanie państwa to nie jest złodziejstwo tylko kombinowanie, radzenie sobie i inne bzdury to również zapraszam na priv.

Tomek - 2011-07-18, 23:23

Co bym nie napisał brak słów.
To o czym napisał autor wątku to najzwyklejsze złodziejstwo i pasożytnictwo.
Tępić to trzeba bo przez takich gnoji ludzie, którzy na prawdę nie mogą mają odmawiane renty przez ZUS.

Skorpio117 - 2011-07-19, 09:51

Tomek, zgadzam się całkowicie ale w tym temacie chodzi o kwestie donosu o nic innego mi nie chodzi. Chciałem tu jedynie pokazać zło donosów i fałszu "wbijania noża w plecy" i tego typu taktyk. No ale niektórzy tutaj w tym temacie się rozpędzili a nie zrozumieli chyba sedna sprawy.
michal87 - 2011-07-19, 10:14

Ja powiem tak, szczerze mam nadzieję, że ci co tak uwielbiają sprzedawac innych i tych co tak bardzo to popierają, spotka kiedys taka sytuacja ze wy bedziecie mieli z tego tytulu problemy. Szczerze wam tego zycze.
Skorpio117 - 2011-07-19, 10:44

michal87, dołączam się. Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.
Groch - 2011-07-19, 11:47

Śmieszni jesteście. Obaj.

Wiecie co, jak tak pochwalacie okradanie innych to ja również mam nadzieję, że ktoś i was okradnie.

Skorpio117, ty w ogóle jesteś mistrzem świata. Michal87, jeszcze w miarę rozsądnie stara się argumentować te swoje dziwne tezy.
I po tym co napisał Tomek zgadzasz się z nim i tak dalej.
Czyli rozumiem, że nie popierasz złodziejstwa i brzydzisz się wyłudzaniem pieniędzy z ZUS-u, czy tak?
Ale już to, że ktoś dowiedział się o przestępstwie i chce to zgłosić jest nie w porządku? Bo to "wbijanie noża w plecy", zło donosów i fałszu.

Kolego, skoro tak źle mi życzysz to patrząc po twoich poglądach ja również mogę tobie życzyć czegoś w stylu:
- jak ci będą chatę obrabiać to niech nikt nie dzwoni na policje (owszem nie zgadzam się i nie popieram złodziejstwa, ale brzydzę się donosicielstwa)
- podobnie jak ci będą samochodu obrabiać, który na pewno masz duży
- jak cię będą gdzieś w zaułku tłukli łysi, przecież też łysych nie lubię ale brzydzę się donosicielstwa
I mógłbym tak dalej wymieniać.

Ocknij się wreszcie bo chyba sam nie rozumiesz co za brednie wypisujesz. Takich bzdur to ja już dawno nie słyszałem.

rexNYsa - 2011-07-19, 13:56

Tu jest coś podobnego co Groch napisał: http://www.strefabiznesu....luja-63196.html

Cytat:
Dr Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu uważa, że pisanie donosów to próba dążenia do przywrócenia porządku społecznego i forma troski o wspólne dobro.

- Donosy powstają na całym świecie, ale u nas uznawane są za nieetyczne, bo ważniejsza wydaje nam się wolność osobista - komentuje. - Jeśli ktoś nie płaci podatków, to działa na naszą wspólną niekorzyść, choć inna sprawa, jak te podatki są potem wykorzystywane. Ale nie możemy łamać prawa usprawiedliwiając się tym, że nam się ono nie podoba.

itcham - 2011-07-19, 20:14

A tu cała wypowiedz pana Tomasza Grzyba:http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,9052347,Uprzejmie_donosze_coraz_chetniej.html

Ale są też ludzie, którzy używają donosów jako narzędzia walki. Jedna skarga może sparaliżować działania konkurencji na wiele miesięcy - dodaje Grzyb.

To z kolei zdanie urzędników US:
Autorami donosów (urzędnicy wolą mówić: doniesienia lub informacje) są najczęściej niezadowoleni z usług firm klienci, oszukani przez szefów pracownicy, konkurencja w branży, zazdrośni sąsiedzi, członkowie rodziny albo byli małżonkowie.

Groch Ty jesteś jakiś oderwany w swym zacietrzewieniu od tej dyskusji ciągle nie możesz zrozumieć, że chodzi tu o anonimowy donos. Anonimowy donos! Zrozumiał?
Przestań więc tu ciągle przytaczać jakieś gwałty, kradzieże dużych aut ( no i małych - jeśli mowa o Twoim) czy też bandy Łysych.
Przestań marnować swój czas na uświadamianie "śmiesznych" prześledz cale forum a szczególnie dział praca, wyłap i zakapuj wszystkich studentów i uczniaków którzy dają korepetycje i nie odprowadzają od tego podatku (wedle prawa to przestępstwo) zwróć swoją baczną uwagę czy aby jaki małolat nie chce dorabiać wakacyjną porą przy pracach porządkowych , no i nie zapomnij o kobietach , które by wesprzeć skromny budżet domowy podejmują się sprzątania na czarno bądz opieką nad dzieckiem.
Wyłap ich wszystkich, tych strasznych złodziei bo przecież nas tak okradają - masz chłopie roboty na parę miesięcy a jaki będziesz spełniony w swym obywatelski poczuciu prawości

jarekw - 2011-07-19, 20:24

Sprawa nie jest prosta. Wszystko jest względne. Dajmy na to ludzie na wcześniejszych emeryturach najczęściej dorabiają czyli to oszuści i złodzieje... z drugiej strony spróbujcie przeżyć za 800 zł. Może się nie udać. Ale można też być złodziejem nie łamiąc prawa /stanowionego przez ludzi je tworzących często na bieżące potrzeby aby zrobić przekręt/ i co wtedy? Nic . Śmieją się nam w nos i mówią, że im się należy bo zgodnie z prawem.

No a ZUS płacimy składki 30-45 lat potem jak dożyjemy emerytura przez parę lat ale Ci którzy nie doczekają a wpłacili przez ten czas "bańkie" /z procentami/ i tu masz ktoś ja zwinął czyż nie złodziej? Jak mu na imię ?Złodziej Ukryty Sprytnie więc go nie złapiesz. Zatem czy ktoś próbując okraść złodzieja który wcześniej okradł ktosia to dalej złodziej? Czy już nie tak bardzo?

Ale musimy ocenić każdą sytuację indywidualnie i podjąć decyzję ważąc wszystkie za i przeciw.

Napada na niewinne dziecko bandyta bo jest głodny i kradnie mu pizzę przy okazji je bijąc donieść czy się zawstydzić na samą myśl bo wyjdę na kapusia. Nie miałem dylematu.

Wygrywa firma przetarg za dziwnie niską cenę wykonują usługę ekipą musowo przy takiej cenie na czarno ale odpuszczam ich ryzyko ich problem....

Ale musimy ocenić każdą sytuację indywidualnie i podjąć decyzję ważąc wszystkie za i przeciw.

Lord_Rahl - 2011-07-21, 10:07

Widzę burzliwa dyskusja. Ja może opowiem na swoim przykładzie bo tak się składa że do 25 roku życia pobierałem rentę. Co roku ZUS wyznacza progi których nie można przekroczyć. Będąc dobrym obywatelem RP gdy zacząłem pracować zgłosiłem ten fakt ZUS'owi co wiązało się z ucięciem 50% renty gdyż zachodziło ryzyko że dany próg w tym roku przekroczę. Moje zdziwienie było wielkie ( o całej sprawie po roku zapomniałem) gdy przyszło wyrównanie i wpadło mi dodatkowo parę tysięcy.

Prawda jest taka że każdy może dorobić (za te 500 zł ciekawe czy wyżyjesz) ale do pewnego progu. A co do donosów/polityki, to cóż Panowie Radni, burmistrzowie i cała śmietanka na lewych biznesach (których nigdy im nie udowodnicie) zarabiają takie krocie że szkoda dyskutować o tym że zwykły obywatel fartem wytarga te 100 zł.

Skorpio117 - 2011-07-21, 14:45

No i o to też mi chodzi, ale Groch to jakiś zirytowany problemowiec, który chyba nie za bardzo rozumie tego tematu. Ciekaw jestem czy ty taki prawy jesteś i na niczym nie oszukujesz państwa. Idealnie sedno tego tematu przytoczył itcham i może jego wypowiedź przeczytaj i zastanów się porządnie. Kwestia tematu rozbija się właśnie o anonimowy donos. Ten kto dorabia nie zagraża życiu ani zdrowiu społeczeństwa a jedynie co najwyżej porządkowi prawa. Ty Groch przytaczasz sytuację z kodeksu karnego i przestępstwa, chciałbym cię tylko uświadomić że gdybyś widział że ktoś popełnia ewidentne przestępstwo typu łysi biją (cóż za ograniczone porównanie ale cóż to światowego Grocha) czy też włamanie masz OBOWIĄZEk społeczny zgłosić ten fakt do organów ścigania.

Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Użyte określenie oznacza, iż jest to moralny obowiązek każdego praworządnego człowieka. Z uwagi na to, iż jest to moralny obowiązek, to za jego naruszenie (tj. nie zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa) nie grozi żadna kara, za wyjątkiem wyraźnie prawem przewidzianych szczególnych sytuacji.

michal87 - 2011-07-21, 19:07

Brawo, coraz wiecej tu ludzi... LUDZI. W pełni popieram.
Groch - 2011-07-22, 10:00

Cieszę się chłopaki, że tak wybiórczo prawo stosujecie. Ten przepis mi się podoba a ten nie.

Skorpio117, nie baw się prawem i jego przepisami bo bardzo mało wiesz na ten temat. Google to nie wszystko a jak już szukasz to przynajmniej rób to dokładnie.

Może skończycie mnie obrażać i odpowiecie konkretnymi argumentami na to co napisałem bo zaznaczanie, że jestem zirytowanym problemowcem (co jest wymysłem autora, gratuluję inwencji, to określenie jest zupełnie pozbawione sensu), mam małe auto i jeszcze kilka innych jest zupełnie nie na miejscu. Takie małe fiutki macie, że musicie obrażać innych?

Skorpio117, czy ty nie rozumiesz, że wyłudzenie i oszustwo to też są przestępstwa z kodeksu karnego? Już ci gdzieś to pisałem. Ślepy jesteś czy tylko wybiórczo czytasz?

Wara ci od mojego życia i tego czy to co robię jest uczciwe czy nie. Rozmawiamy o czymś innym.

Nie widzisz, że chodzi o sytuacji, że ktoś goli państwo na kasę bo ma znajomego lekarza ale po prostu oszukał komisję, a takich ludzi jest setki tysięcy, jeśli nie więcej. Teraz może ci się żarówka nad łepetyną zapali i się zastanowisz ile kasy miesięcznie z budżetu wypływa. A jak nie, to możesz zacząć walić głową w mur i może wreszcie poukłada ci się tam i zrozumiesz.

Michal, możesz sobie poklaskać jeszcze i podskoczyć z radości, że więcej jest osób popierających oszustwo.

Andrews - 2011-07-22, 15:55

Pełna racja Groch! Prawo jest po to stanowione aby je przestrzegać. Owszem, można się z pewnymi zapisami prawa nie zgadzać ale i tak przestrzegać je trzeba...
A co do donosu to nasze społeczeństwo jest ciągle jeszcze w fazie wzrostu świadomości i odpowiedzialności. A tak dosadniej: potrzeba nam zaistnienia konkretnego dobrobytu. Kiedy dobrobyt będzie pospolity to i pisanie donosu rzadziej będzie się w głowach rodzić...

kubutek - 2011-07-22, 17:02

Popieram Grocha, i nie widzę innej opcji. Nie chce mi się ubliżać podwójnej uczciwości co niektórym.
Jeżeli człowiek pobiera rentę, to nie może pracować. Jeżeli może pracować, to z jakiej racji pobiera rentę? Ja uczciwie pracuję, odprowadzam składki, ale nie po to, żeby jakaś menda pasożytowała na moich oczach. Osobiście nie pisuję donosów, ale ta sytuacja nie wymaga usprawiedliwiania autora.

michal87 - 2011-07-22, 19:28

Groch napisał/a:

Może skończycie mnie obrażać i odpowiecie konkretnymi argumentami
Michal, możesz sobie poklaskać jeszcze i podskoczyć z radości, że więcej jest osób popierających oszustwo.

Po pierwsze nikt tu Cię nie obraża to jest forum i każdy wyraża swój pogląd a jeśli uważasz że to obraza to chyba jest coś nie tak z Tobą...

Co do tego drugiego to raczej nie bo jestem zmęczony po pracy :)

A tak w ogóle:
"... Najczęstszym bodźcem do wysłania donosu do fiskusa jest zazdrość o polepszenie się statusu majątkowego innych osób – mówią inspektorzy skarbowi w rozmowach z „DGP”. Zakup nowego auta, domu, mieszkania, działki czy innych dóbr jest powodem podejrzeń sąsiadów, że ktoś ukrywa przed fiskusem swoje przychody. Wielu z nich postanawia podzielić się domysłami z urzędnikami skarbowymi.

Co ciekawe, tego rodzaju zawiadomienia nasilają się w okresie bezpośrednio poprzedzającym składanie zeznań podatkowych.

Donosy najczęściej piszą sąsiedzi, znajomi i byli małżonkowie. Donoszą też pracownicy na byłych pracodawców oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą na swoją konkurencję. ".

Prawo prawem ale taka jest właśnie mentalnośc Polaków o czym już mówiłem i jak to na jednym z foró napisano najwięcej donosów składają "moherowi kaczyści" co jest oczywiste po tym co w TV widzimy w wykonaniu piss-u.

Zonia - 2011-07-22, 20:12

W całości popieram Grocha....... jakby co.
itcham - 2011-07-22, 20:12

No niestety gdy tak zerkam na ten wątek ciągle przypominają mi słowa profesora Bartoszewskiego, który wspominał czasy okupacji -
" Gdy niemiecki oficer zobaczył mnie na ulicy i nie miał rozkazu aresztowania, nie musiałem się go obawiać. Ale gdy sąsiad Polak zauważył, że kupiłem więcej chleba niż normalnie, wtedy musiałem się bać”.
Czasy się zmieniają, priorytety się zmieniają a mentalność pewnej grupy ludzi nie :/

Oczywiście wcale nie twierdze iż moje zdanie w tym temacie jest te jedyne słuszne, ale nic nie zmieni faktu, że człowiek który donosi w tytułowych okolicznościach wzbudza jedynie moją wzgardę.
Rozumiem też ze dla gro osób będzie to prawe i chwalebne - no ale cóż w końcu Polska to kraj gdzie nawet zdrajcom się pomniki stawia

jarekw - 2011-07-22, 21:24

Wszyscy zapewne zgodzimy się z tym, że będzie przesadą np dzwonienie na 112 bo zauważymy jak ktoś idzie z psem wprawdzie niegroźnym ale bez kagańca który załatwia potrzebę akurat w tym momencie na chodnik bo jego właściciel ma wątpliwą przyjemność... z jakiegoś powodu.
Byłby to nietakt ,że tak powiem. Z drugiej strony ten sam jegomość jako jeden z mających wpływ na tzw prawo uchwali razem z kolegami coś absurdalnego czego nie da się przestrzegać i co wtedy?
Lub coś szkodliwego ale jako oficjalnie przegłosowane przez większość a potem zgodnego z prawem i co ?

Pozostaje zdrowy rozsądek.

Gość okrada ZUS ok jasne do lochu z nim ale jak ZUS okrada nas to już ok ? Jak okrada?
Wydając kasę na prokomy na budowle dla tysięcy urzędników na biurokrację tak tak na to idą składki to jest legalna kradzież ale jednak kradzież. Dlatego nie można dziedziczyć składek płaconych pod przymusem bo znikają w ten sposób.
Dodatkowo korzystają z nich przede wszystkim ci którzy nic nie wytwarzają czyli wszyscy wcześniejsi emeryci wojsko policja pozostałe służby mundurowe . Oczywiście jednocześnie dalej pracując.

Kto ich zakabluje? I do kogo? Przecież takie sobie uchwalili przepisy zatem nie ma sprawy?

poitiers - 2011-07-23, 15:21

ZUS buduje sobie za nasze emerytury pałace w każdym mieście . do tego nie może dać nam żadnej gwarancji że wypłaci nam emerytury . i kto tu jest nieuczciwy ? facet jak dostał rentę znaczy , że coś tam odłożył w zusie . a raczej coś odkładał a później mu zabrano i wypłacono innemu , abo wybudowano kolejny pałac-biurowiec . gadanie że nie donoszenie na takich to to samo co nie donoszenie na gwałciciela pokazuje , że system wyprał wam mózgi. na gwałciciela nie tylko trzeba donieść ale i zlać na kwaśne jabłko i obronić przed nim . ale ZUS? bierze kase pod przymusem od każdego uczciwego i nie daje gwarancji ze będzie za X lat wyplacalny. kto tu kogo oszukuje ? ja sie do zusu nie pcham, nie chce ich opieki nad moja kasa. sami lapy wyciągaja bez mojej zgody. maja dlugie lapy do brania a krotkie do dawania bo oddaja smieszna emeryture za kilkadziesiąt lat placenia im.
tom - 2011-07-23, 18:04

co wy tu .......
jak dziadzia czy tam mężczyzna, kobieta, chłopak (różni ludzie pobierają rentę z różnych powodów) dorabia na lewo, bo ma niską rentę czy emeryturę i robi to dobrze to chwała mu niech robi jak potrafi, wszak prawdziwych fachowców brakuje
jak dziad dorabia na lewo i spapra kilka razy robotę tak, że ludzie mają później pretensje to zgłosić go i się nie pieścić, bo za spapraną robotę nikt wam nie wróci (jak robi na lewo to rachunku nie wystawi i co wtedy?, można mu naskoczyć bo przecież on żadnej działalności nie prowadzi i się wyprze)
a co do zgłaszania sąsiada bo ma lepiej niż ty czy ja, tego też nie popieram, chyba że j.w. kawał CH z niego i cwaniaczy jaki to z niego biznesmen i kombinator
aha i do tej pory chyba nikt autorowi wątku nie wytłumaczył jak się taki donos składa...
w sumie autor wątku trochę się rozpędził i chyba lepiej mu tego nie tłumaczyć, bo z tego co napisał, ten "typek" chyba nic złego mu nie zrobił....
na koniec warto dodać, że są ludzie i lódzie

AdamNysa - 2011-07-24, 22:13

Każdy następny obraźliwy lub nie dotyczący tematu post będzie kasowany, a autor nagradzany WARNEM!
linka1983 - 2011-07-25, 07:28

Moim zdaniem prawda leży gdzieś po środku. Mam kolegę, który ma cukrzycę. Jak dostawał rentę to były to marne grosze (miał częściową niezdolność do pracy). I tu dla takich osób jak on zaczynają się schody. Chłopak nie głupi, do pracy chciał iść ale co? W większości zawodów nikt go nie zatrudni bo jest chory. Jedynym ratunkiem dla niego była praca na czarno, bo rodzinę z czegoś trzeba utrzymać. Jestem za tym, żeby ścigać osoby, które oszukują Państwo, bo jakby nie było oszukują nas wszystkich.Z tym, że to jest kwestia odpowiedniego skonstruowania ustaw. Dopóki w prawie będą dziury to takie sytuacje będą się powtarzać czy to nam się podoba czy nie. A czy donosić to już kwestia indywidualnego sumienia.
itcham - 2011-07-25, 19:55

System... system nam wmawia jakie są prawidłowe zachowania - zakapuj- bo on (ten ktoś) okrada nas wszystkich... ale to nie prawda !
Ludzie! Gdzie są te pieniądze co ludzie płacą całe życie nie dożywając emerytury?

Wielu boli tu, że ktoś pobiera jakieś świadczenie - a może mu się nie należy, ale nikt z nich nie zwróci uwagi na niegospodarność i bezzasadność ZUS-u
Oczywiście łatwiej jest zakapować kowalskiego nizli pisać przeciw instytucji państwowej

I pamiętajcie - czasy były już różne , ale kapuś zawsze pozostawał kapusiem i to mam nadzieje sie nie zmieni ;)

jarekw - 2011-08-03, 08:21

Wierszyk znaleziony w necie prawie na temat Adamie ; ).

jak wieść niesie gdzieś w geesie, i zwierzątka szepczą w lesie, raz zajączek, szarak-prątek, szukał zguby dla jagniątek. chciał, by owe, wedle słupa, rzekły brzydkie słowo - dupa. nagrać chciał to w rekorderze i dostarczyć na rowerze do komendy we wsi bliskiej, i wnioskować, by tak śliskiej sprawy onym nie darować, jeno zgwałcić, staranować, dać najwyższy wymiar kary za obrazę ojców wiary, wlec za wozem, wybić zęby, słój tawotu zrobić z gęby, wyrżnąć spację na żetony, potem rzucić między wrony. Tak kudłaty szarak-zbój (mówiąc szczerze niezły ch.j) się rozmarzył, złapał wizję, zaczął liczyć już prowizję za złapanie chuliganów, nagle strzał otrzymał z glanów. To bojówki młodych dzików wyszły ze swych mateczników i z okrzykiem: "Nasza łączka!" zaprawiły w pysk zajączka. Zając zrobił fik i leży, a tu już zastępik jeży mordobicie poczuł nosem i przedziera się przez rosę. Po szaraku jak tornado, przejechało się to stado, okopali, wargi skuli, przetrącili i opluli. Bolca w otwór mu wstawili i kalekę zostawili. Od tej pory szara menda nie spiskuje, się nie szwenda ni po polach ni po dróżkach, lecz pilnuje swego łóżka, a dla innych czworonogów ma szacunek - jak dla bogów.

http://pytamy.pl/title,zw...ie,pytanie.html

zielony - 2011-08-03, 14:14

to pewnie twórczość jakiegoś PRL -owskiego watażki, a najpewniej wątek zerżniety od jakiegoś kacapskiego autora i przeniesiony na nasz grunt, w wersji Amerykańskiej główna postać była by bohaterem, zauważyliście, że coś ostatnio pojawia się coraz więcej czerwonej twórczości w internecie??
Kornek - 2011-10-20, 14:39

taki był system, renty dawano za wszystko - na katar, na krótszą nogę itd.
Powstała paranoja, bo obecnie chory nie dostanie renty, a ktoś zdrowy ją ma, bo dostał ją parę lat temu.
I trudno się dziwić, że Polska to kraj rencistów, którzy są zdrowi maja świadczenia i pracują. A kto za to płaci... wszyscy. Kiedyś premier Tusk powiedział, że nie będzie weryfikacji rent, a tych podobno mamy 500 tys. wyłudzonych. Polska to kraj dla kombinatorów.